Abone Ol

3D Baskı ile Çan Sifonu Üretimi

Çan sifonu, hidroponik tarlalarda sıklıkla tercih edilen bir su boşaltma yöntemidir. Yetiştirme yatağınızın içerisine pompalanan suyu bir zamanlayıcı kullanmadan su seviyesi belli bir alana kadar yükseldikten sonra tamamını alttaki havuza boşaltır, dolayısı ile sürekli bir doldur boşalt sistemi ile bitkilerin köklerinin boğulmadan nemli tutmak için harika bir yoldur. Aynı zamanda geniş yetiştirme yatakları bulunan sistemlerde ve Akuaponik sistemlerde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Çan sifonları nasıl çalışır?

Çan sifonuna temel fizik (yani atmosferik basınç, vakum, akış hızı) yüklenir. Su, bir tanktan bitki yetiştirme yatağına sürekli olarak bir pompa yardımı ile pompalanır. Yetiştirme yatağındaki su seviyesi çan sifonunun tepesine ulaştığında, çan sifonu suyun tamamı tükenene dek atmosferik basınç eşitleninceye dek suyu vakumlayarak istenilen yere aktarır.

Bu taşma ve boşaltma döngüsü mekanik bir işlem olduğu için, pompayı kapatmak için bir zamanlayıcı olmadan tekrar tekrar gerçekleşir. Bu döngü, balık ve bitkinin kökleri için suyun havalandırılmasına yardımcı olur ve kök çürümesini önler. Bu, bu sistemle ilgili en harika kısım. Yalnızca atmosferik basınç ve vakumların fizik prensiplerine göre çalışır!

Kurulum: Sifonu takmak için yetiştirme yatağınızda 7/8 inçlik bir deliğe ihtiyacınız vardır.

Bültenimize Abone Olun
Topraksız tarım konusundaki teknolojik gelişimler ve yeniliklerden haber almak için e-mail adresinizi yazmanız yeteri.

0%