Abone Ol
11 dk okuma

Algae (Yosun) Kontrolü Nasıl Yapılmalı?

Özellikle yeni yetiştiriciler için, akuaponik veya hidroponik sistemlerdeki algler endişe verici bir gelişme olabilir. Genellikle gerçek bir sorundan daha çok rahatsız edicidirler, ancak önleyici tedbirler alınmazsa kontrolden çıkabilir. Kontrol altına alınmazsa algler, sistemlerin beslenmesini ve pH’ını etkileyebilir.

Alglerin neden olduğu problemler, hidroponik sistemlerden daha akuaponik sistemlerde tipiktir, bu yüzden önce akuaponik sistemleri ele alacağız.

Akuaponik Sistemlerde Algler

Algler genellikle akuaponik sistemlerde görülür. İçeri girerler, ideal koşullarda hızla büyürler ve çoğalırlar ve sorunlara neden olabilirler. Zamanla sistem kendi kendine stabilize olur, ancak sistemler gençken algler çok sinir bozucu olabilir.

Çoğu akuaponik sistemde ortaya çıkan ve en çok soruna neden olan algler yeşil alglerdir. Daha önce bir akvaryum, havuz veya gerçekten suyla ilgisi olan herhangi bir şey tuttuysanız, yeşil algler görmüşsünüzdür. Yeşil algler, kloroplastlı tek hücreli ve çok hücreli organizmalardan (tıpkı bitkiler gibi) oluşur. Her ikisi de akuaponik sistemlerde meydana gelebilir.

 yosun-mikroskobik-görünüm-of-yeşil-alg-cladophora-hücreleri

Alglerin Tehlikeleri

Asılı algler, akuaponik sistemlerdeki, borulardaki ve pompalardaki suyu bulandırabilir ve fiziksel sorunlara neden olabilir. Ancak alglerle ilgili özellikle ele alınması gereken iki ana sorun vardır:

  1. Oksijen tükenmesi
  2. Sürekli pH dalgalanmaları
Oksijen Dalgalanması
Alg’lerin gün içerisindeki fotosentez döngüsünde oluşan pH dalagalanmaları ve dengesizliği.

Oksijen Tükenmesi ve Dalgalanması

Algler iki şekilde oksijen sorunlarına neden olur.

Birincisi, algler karanlıkta oksijende şiddetli düşüşlere neden olabilir. Gün boyunca algler esas olarak su moleküllerini bölerek kendi oksijenlerini oluştururlar. Oksijen oluştururken, şeker oluşturmak için de CO2 tüketiyorlar.

Geceleri, fotosentez durduğunda, algler oksijen tüketmeye başlar, ancak onu üretmeyi bırakır. Bu, karanlıkta oksijen tükenmesine neden olabilir. Oksijen seviyeleri gün boyunca aynı seviyede kalacak, ancak geceleri düşecektir.

Yosunların Yarattığı Oksijen Dalgalanması
Yosunların Yarattığı Oksijen Dalgalanması

Bu dalgalanma, alg (yosun) sorunlarının tanımlanmasını zorlaştırabilir.

Örneğin, bir alg (yosun) patlamasının ortasında çözünmüş oksijeni (DO) ölçen bir çiftçinin kafası çok karışık olabilir. Balıklarının stres altında veya ölmekte olduğunu fark edebilirler, ancak sabah veya öğleden sonra geç saatlerde ölçtükleri tüm sistem değişkenleri, DO bile iyi görünüyor.

Ancak, DO’yu ölçmek için sabah 2 veya 3’te gizlice dışarı çıkarlarsa, tüm bu stres semptomlarının kaynağını keşfedebilirler – Karanlıkta çok fazla oksijen tüketen çok fazla yosun nedeniyle tükenmeyi YAPIN.

Alg Sorunu Ayrışması

Alglerin oksijenle ilgili sorunlara yol açmasının ikinci yolu, ölmeleri veya büyüme yataklarında birikip oksijen tüketmeleridir. Bu, elektrik veya sirkülasyon başarısız olduğunda tehlikeli derecede düşük oksijen seviyelerine yol açar. (Alglerin ayrışması, aerobik ortamlarda tipik bir sorun değildir.) Oksijen tüketimi, ölü algler parçalanmaya başladığında gerçekleşir. Büyüyen yataklarda veya diğer aerobik ortamlarda meydana gelirse, bu genellikle bir sorun değildir. Balık tanklarında veya diğer su ortamlarında meydana geldiğinde bu gerçekten bir sorundur.

Ayrışma çok fazla oksijen tüketir, bu nedenle su yüzeyinin altında yosunların (veya bu konudaki diğer organik atıkların) ayrışması gerçekleştiğinde, genellikle oksijen yenilenebileceğinden daha hızlı tüketilir. Bu olduğunda, sistemdeki tüm aerobik organizmalar, bakteriler, balıklar ve bitkiler dahil olmak üzere zarar görür.

Bu nedenle, biriken algler ölmeye başladığında sistemden uzaklaştırılmalı veya en azından, alg çiçeklerinin ölmeye başlamasıyla (havalandırma veya dolaşım yoluyla) sisteme daha fazla havalandırma sağlanmalıdır.

pH Sorunu

Algler, sistem sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve yeni başlayan akuaponik uygulayıcıların kafasını karıştıran pH dalgalanmalarına neden olabilir. Bu dalgalanmalara günlük pH dalgalanmaları denir.

Algler, güneşin yüksek olduğu ve fotosentezin zirve yaptığı günlerde CO2 tükettikleri için pH dalgalanmalarına neden olurlar. CO2, sistem çözümünüzde zayıf bir asittir, bu nedenle algler onu sudan çıkardıkça, suyun pH’ı çoğu zaman bir veya iki nokta kadar yükselir!

Bu, sabahları pH düşük olabileceğinden ve sabahın geç saatlerinde ve öğleden sonra yükselebileceğinden, ancak akşam geç saatlerde tekrar düştüğünden, yeni başlayan yetiştirici için çok kafa karıştırıcı olabilir. Sisteminizdeki alglerin soruna neden olduğunu anlamıyorsanız, sisteminizin kimyası çıldırıyor gibi görünüyor!

Alglerin neden olduğu günlük pH dalgalanmalarını çözmenin basit cevabı, daha az yosun bulundurmaktır. Yosun oluşumunu azaltmak için alabileceğiniz çeşitli önleyici ve aktif önlemler vardır.

Akuaponiklerde Alglerle Mücadele

Çılgınca bir şey yapmadan önce, yosun oluşumunu önlemek için en iyi uygulamaları takip edin. Bunlar, yine de yapman gereken, düşük asılı meyveler!

Ekinler ve balıklar için sıcaklık aralığının uygun olduğundan emin olun.
Çok yüksek olmadığından emin olmak için fosforu ölçün.
Hala yosun sorunu yaşıyorsanız, saldırıya geçme ve bununla başa çıkma zamanı. En kolay iki yöntem mekanik filtreleme ve gölgelendirmedir. (Suyu gölgelemek için hümik asit ilavelerini kullanmanın özel bir numarasına da izin vereceğiz.)

Herhangi bir haşere kontrolü gibi, yetiştiriciler de sistemlerini etkili bir şekilde yönetmek için bir kontrol kombinasyonu kullanmalıdır.

1) Gölgeleme Tekniği:

Gölgelendirme, sistemlerinizdeki algleri azaltmanın en kolay yöntemidir. Yeşil alglerin büyümesi ve çoğalması için ışığa ihtiyacı vardır, bu nedenle onlardan kolayca kurtulmak için balıklarınızı gölgelemeniz yeterlidir.

Pek çok yetiştirici, plastiğin içinde yosun birikmesini önlemek için beyaz (şeffaf) hazne tankını siyaha boyayacak (variller ve IBC’ler) veya bir siyah boya ve ardından beyaz (suyun ısınmasını önlemek için) tabakası yapacak.

Benzer şekilde, medya yatağınızın veya Bato kovalarınızın yüzeyinde yosun birikimi ile mücadele ediyorsanız, su yüzeyinin kaplanmasına yetecek kadar kaya veya çakıl ekleyerek yüzeyi gölgeleyin. Gölgelendirme, yeşil alglerin hayatta kalmaları için ihtiyaç duydukları ışığı engeller ve sistemin alglerle ilgili sorunlarını önemli ölçüde azaltır.

2) Mekanik Filtrasyon:

Birçok sistemde mekanik filtrasyon, yosun gideriminde büyük rol oynar. Çoğu zaman bu ekipman çok pahalıdır, ancak bazen ucuza yapılabilir. Bu tip ekipman, filtreler, elekler, girdap ve santrifüj çökeltme ekipmanı, çökeltme tankları ve çözeltiden yosun çıkarmak için diğer mekanik araçları içerir.

Seralarımızda devasa bir mekanik filtre görevi gören, algleri fiziksel olarak yakalayan ve sistemden uzaklaştıran ZipGrow Kuleleri kullanıyoruz.

Bu, algleri yok etmek için başka bir harika yöntemdir ve birçok sistem farkında olsun veya olmasın fiziksel olarak uzaklaştırmayı kullanır. Sisteminizde bir yetiştirme yatağınız varsa, algleri solüsyondan süzerek mekanik bir filtre görevi görür.

3) Diğer Teknikler [ticari sır]:

Ultraviyole arıtıcıların, arpa samanı vb. Kullanımı da dahil olmak üzere başka birçok teknik vardır, ancak en sevdiğim tekniklerden biri sistem suyunuzu “karartmak” için hümik asit kullanmaktır.

Organik hümik asit çözeltisi suyu karartmak için ve bitki besini olarak kullanılır.

Çok sığ suda, bir sisteme hümik asit eklemek aslında alg büyümesini teşvik edebilir, ancak daha derin sularda hümik asit kullanımı suyu koyulaştırır ve tankın derinliklerini gölgelendirir.

Hümik asit, yosunla ilgili sorunlarınız olsun veya olmasın sisteminize harika bir katkı sağlar. Balıklarınız ve bitkileriniz için harikadır ve bir dizi önemli bitki besin maddesinin şelatlanmasına yardımcı olabilir. Derin sistemlerdeki algler üzerinde yarattığı gölgeleme etkisi gerçekten sadece bir bonus.

Diğer bazı teknikler keşfedilmeye değer ama çoğu zaman haklı gösterilemeyecek kadar karmaşık ve pahalıdır.

En Üst Düzey Yosun Tedavisi:

Sonuç olarak, en iyi tedavi, gölgeleme ve filtrelemenin sabırla birleştirilmesidir. Alg çoğalmaları, herhangi bir sistem kuruluşunun önemli bir parçasıdır.

“Bir sistem kurduğunuzda, gerçekten bir ekoloji inşa ediyorsunuz ve bu ekolojiyle birlikte, yeni organizmaların sistemi kolonileştirdiği, kontrol için savaştığı ve sonunda kararlı bir duruma ulaşarak istikrarlı bir popülasyon kurduğu bir giriş dönemi geliyor.”

Algler kolonileşme konusunda harikadır ve her sistemde her zaman besin döngüsünün önemli bir parçası olacaktır, ancak uzun vadede nadiren ciddi sorunlara neden olur. Yeterince zaman verin ve sonunda ölecek ve bir denge bulacaktır.

Sabırlı olun ve ne olacağını görün. Herhangi bir aquaponic sistemi kurmanın en zor kısmı beklemektir! Gölgeleyin, süzün ve bekleyin; yosun problemleriniz sonunda ortadan kalkacaktır.

Hidroponikteki Algler

Algler, biyolojik olarak daha az aktif olan ve alg popülasyonlarının gelişmesi için daha az alana sahip olan hidroponik sistemlerde nadiren sorun haline gelir. Bu, alglerin sisteme girmesi için tipik olarak daha az yol olduğu anlamına gelir. Algler sisteme girerse, yerleşmeleri için daha az yer vardır.

Hidroponik yetiştiriciler için algleri kontrol etmek çok daha kolaydır. Yetiştiricilerin iki ana seçeneği vardır:

Gölgeleme: Su yosunlarında olduğu gibi, gölgeleme algleri onları ışıktan mahrum bırakır.

UV filtreleri (arıtıcılar): UV filtreleri, içinde bir lamba bulunan plastik veya çelik bir silindirden oluşur. O lambada UV ışığı üreten bir filament var. Bu ışık etrafından akan suyu sterilize ederek bakteri ve algleri yok eder. UV filtreleri, algleri kontrol etmenin kolay bir yoludur ve aynı zamanda sistemdeki sağlık ve sanitasyon için de çok yardımcı olabilir.

Bültenimize Abone Olun
Topraksız tarım konusundaki teknolojik gelişimler ve yeniliklerden haber almak için e-mail adresinizi yazmanız yeteri.

0%