Arıtma Suyu Kalitesi ve İletkenlik

İletkenlik, suyun belirli iyonların varlığı veya yokluğu nedeniyle elektriği iletme yeteneğini ölçer. Saf su elektriği zayıf bir şekilde iletirken, içinde belirli kimyasallar veya elementler bulunan ve değişen miktarlarda (sodyum, magnezyum, kalsiyum ve klorür dahil) su daha iyi bir elektrik iletkenidir.

Genel olarak konuşursak, su tuzluluğu arttıkça iletkenlik de artar. Daha sıcak olan su aynı zamanda daha fazla iletkenliğe sahip olma eğilimindedir.

Besin çözeltisinin elektriksel iletkenliği, hidroponik bir sistemde Pakçoy sebzesinin fotosentez, kalite ve antioksidan enzim aktivitesini etkiledi. 20 günlük uygulamadan sonra farklı elektriksel iletkenlik (EC) uygulamaya sahip saksılardaki bitkilerin resimleri.

İletkenliği az olandan çok olana doğru pakçoy sebzesi. Değerler EC-0 – … – EC 9.6 aralığında.

Farklı Arıtılmış Su Türleri Nelerdir?

Çoğu insan arıtılmış suyu düşündüğünde, bir şekilde temizlenmiş suyu düşünürler. Bununla birlikte, aslında birkaç farklı arıtılmış su türü vardır. Her tür arasındaki farkları kısaca inceleyelim.

 1. Arıtılmış Su
  Saf su, safsızlıklarının tümü veya çoğundan arındırılmıştır. Arıtılmış suda hala bazı safsızlıklar olabilir. Ancak genel olarak konuşursak, sıvının saf su olarak nitelendirilmesi için çözünmüş katılar milyonda 10 parçadan fazla olamaz.

Su, damıtma, karbon filtreleme, deiyonizasyon ve ters ozmoz dahil olmak üzere birçok farklı işlemle arıtılabilir.

 1. Distile Su
  Kirletici maddelerin uzaklaştırılması için damıtılmış su kaynatılmıştır. Su kaynarken buhar olarak tutulur ve mineraller ve diğer bileşikler geride kalır. Buhar soğutulduktan sonra damıtılmış suya geri döner.

 2. Çift Damıtılmış Su
  İki kez damıtılmış su, iki kez damıtma işleminden geçirilmiştir.

 3. Ultra Saf Su
  Adından da anlaşılacağı gibi ultra saf su, dayanılmaz bir seviyeye kadar saflaştırılmıştır. Bu su, yarı iletken, ilaç ve güneş fotovoltaik endüstrileri dahil olmak üzere son derece yüksek temizlik ve su saflığı standartlarına sahip endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca deneylerde ve araştırma laboratuvarlarında da yoğun olarak kullanılmaktadır.

 4. Deiyonize Su
  Deiyonize su, mineral iyonlarından (örneğin sodyum, klorür ve kalsiyum) arındırılmıştır. Deiyonize su, distile suya benzer, ancak genellikle deiyonize su oluşturmak çok daha az zaman alır.

İşlem sırasında iyonlar uzaklaştırılırken, virüsler ve bakteriler deiyonize suda kalmaya devam edebilir.

İletkenlik Nasıl Ölçülür?

Piyasada su iletkenliğini ölçmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı cihaz vardır.

El Tipi Test Cihazları, diğer şeylerin yanı sıra iletkenlik, tuzluluk, sıcaklık ve pH seviyeleri gibi çeşitli özellikleri ölçmek için suya damlatılabilen ölçüm cihazlarıdır.
Taşınabilir cihazlar, saha araştırma uygulamaları için mükemmel olan su kalitesi ölçüm ölçüm cihazlarıdır. Çevre sektöründeki araştırmacılar, bu cihazları dış ortam koşullarında okunması kolay olduğu için kullanıyor.


Masa üstü ölçüm cihazları, laboratuvar ortamlarında iletkenliği ölçmek için kullanılabilir. Genellikle taşınabilir test cihazlarından daha büyüktürler ve daha hassas okumalar alabilirler. Hat içi ölçüm cihazları, iletkenlik dahil olmak üzere su kalitesi özelliklerini gerçek zamanlı olarak ölçmek için bir üretim hattındaki belirli konumlara kalıcı olarak kurulur. Elektrotlar, sıvıların belirli özelliklerini (örneğin ne kadar iletken olduklarını) test etmek için elektrik akımlarını yürütmek için kullanılır.

İletkenliğin ne olduğunu, arıtılmış su kalitesi testinde neden önemli olduğunu ve iletkenliğin nasıl ölçüldüğünü öğrendiğinize göre, şimdi su iletkenliğini ölçmesi gereken bazı endüstrilere göz atalım.

Elektriksel iletkenlik (veya EC) seviyelerini yönetmek, verimli bir hidroponik kurulum çalıştırmak için gerekli temel becerilerden biridir. Peki, EC seviyesi nedir? Temel olarak, rezervuarınıza her gübre eklediğinizde, besin tuzları ekliyorsunuz. Patlamış mısıra koyduğunuz tuzla aynı değildir. Ancak bu tuzlar suda çözünür ve EC’yi ölçtüğünüzde, hidroponik sisteminizden akan suda bulunan tuzların seviyelerini ölçüyorsunuz.

Suyunuzun Ne Kadar Tuzlu Olduğu Neden Bukadar Önemli?

Suyunuzdaki elektriksel iletkenlik seviyesini okumak, bitkilerinizin ne kadar iyi çalıştığı ve onları sağlıklı tutmak için ne gibi ayarlamalar yapmanız gerekebileceği hakkında size çok şey söyleyebilir. Yüksek EC seviyeleri, bitkilerinizin besin maddelerinin engellendiğini gösterebilir. Bu, gübrenin tuzlarının yetiştirme ortamınızda biriktiği ve ek besin maddelerinin kök sistemine akmasına izin vermediği anlamına gelir.

Bu olduğunda, rezervuara daha fazla gübre eklemeye devam etseniz bile bitkileriniz yetersiz besin belirtileri göstermeye başlar. Ancak, EC seviyesini kontrol etmezseniz, bitkilerinizin besin kilitlenmesi yaşadığını fark etmeyebilirsiniz. Ve bitkilerinize herhangi bir fayda sağlamadan gübre eklemeye devam edeceksiniz. EC seviyelerini kontrol etmek, kök sisteme doğru miktarda besin almak için doğru adımın ne olduğunu anlamanıza olanak tanır.

Elektriksel İletkenlik Nasıl Kontrol Edilir ve Ayarlanır?

EC seviyelerini bir EC ölçer ile oldukça kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. EC seviyesi ne kadar yüksek olursa, sisteminizde o kadar fazla tuz iyonu bulunur. Ve ne kadar çok tuz iyonu varsa, suyunuz o kadar iletken olur. Saf suyun EC seviyesi yaklaşık sıfırdır, ancak çoğu suyun (damıtılmadıkça) içinde birkaç mineral iyonu vardır.

TDS (toplam çözünmüş katılar) ölçüm cihazları da kullanılmaktadır. Farklı bir ölçüm türüdürler ancak bitkileriniz tarafından kaç tane besinin emildiği hakkında benzer türden bilgiler sağlarlar. Her iki sayacı da kullanabilirsiniz; sadece farklı numaralar sağlarlar.

EC veya TDS ölçüm cihazınızdaki okuma ne kadar yüksekse, bitkileriniz için o kadar fazla besin bulunur. Ancak, kapalı bahçenizi aşırı gübrelemek ve besin yanıklarına neden olmak kolaydır, bu nedenle en iyi EC seviyeleri, büyüme dönemi boyunca ortalama aralıktadır, yaklaşık 1,2 ila 1,6 arasındadır ve çiçeklenme sırasında 1,8’den yüksek değildir.

Ne yazık ki, bitkiler iyi çalışmıyorsa ve besin seviyeniz yüksekse, o zaman besin yanığı mı yoksa besin kilitlenmesi mi yaşadığınızı anlamak zor olabilir. Yapılacak en iyi şey, sisteminizi yıkamak ve bitkilerinizin nasıl tepki verdiğini izlemek, sisteme yavaşça hidroponik çözüm eklemek ve sonuçları izlemektir.

Dengeli bir hidroponik sistemi çalıştırmak pratik gerektirir. Büyümeyi yönetme hakkında daha fazla bilgi için SumoGarden™ yazılarını takip etmeye devam edin.

Bültenimize Abone Olun
Topraksız tarım konusundaki teknolojik gelişimler ve yeniliklerden haber almak için e-mail adresinizi yazmanız yeteri.

0%