Abone Ol

Topraksız Tarım Yapılan Hatalar: 5 Hata ve Çözümleri

Hidroponik (Hydroponics, su çözeltisinde yetiştirme) bahçenize yeni başlıyorsanız, işleri yavaş ve kolay bir şekilde yapmak en doğru çözüm yoludur. Yapılacak tek bir hata, yetiştirilecek bitkilerin büyümesi için kaydettiğiniz tüm ilerlemeyi yok edebilir. Bunun yerine, bitkilerinizin sizden ne beklediğini ve ihtiyaç duydukları koşulları anlamak için zaman ayırın çeşitli kaynaklardan bilgileri okuyun ve uygulayın. Hidroponik bir bahçede birçok sorun ortaya çıkabilir, en yaygın 5 hata ve Çözümleri şu şekilde:

HATA No.1 – pH Seviyelerini Kontrol Etmemek

Hidroponik (hydroponic) sisteminiz için en değerli ölçüm pH seviyesidir. Çoğunlukla, bitkileriniz neredeyse tamamen bir besin çözeltisi sayesinde var olur. Bu çözelti çok alkali veya çok asidik ise, bitkileriniz besin eksikliği yaşayacak veya basitçe ölecektir.

Kendinize birinci sınıf bir pH ölçüm cihazı alın ve seviyeleri günde en az bir kez izleyin. Bir yönde kayarsa, bitkilerinizin istediği dengeye geri getirmek için hemen adımlar atın.

Topraksız bir pH seviyesi, hidroponik (hydroponic) bir sistemdeki bitki ölümlerinin en yaygın nedenlerinden biridir. PH seviyelerini izlemek inanılmaz derecede önemlidir çünkü tüm bitkileriniz aynı besin solüsyonunda yaşar – eğer pH’nız bir bitki için kötüyse, tüm bitkileriniz zarar görebilir!

pH Seviyelerini gösteren Tablo
pH Seviyelerini gösteren Tablo – SumoGarden™

HATA No.2 – Ucuz, Yanlış veya Yeterli Aydınlatma Yapmamak

Doğru aydınlatmaya yatırım yapmak hidroponik bahçenizi yapabilir veya bozabilir! Çok az alırsanız bitkileriniz zarar görür. Bitkileriniz için yanlış türde ampul alırsanız, büyümezler. En ucuz ampulleri satın almayı seçerseniz, performans göstermeyebilirler.

Aydınlatma, hidroponik yetiştirici olarak yapacağınız en önemli yatırımlardan biridir, bu nedenle mahsulünüz için en iyisini arayın! Bu, bitkilerinizin ihtiyaç duyacağı ışık türünü araştırmanız gerektiği anlamına gelir çünkü farklı ampuller farklı enerji türlerini ortaya çıkarır.

Ayrıca, bitkilerinizin bir pencerenin yanına yerleştirilmişlerse gelişmesini beklemeyin. Bu ışık, genellikle hidroponik bir bitkiden beklediğiniz güçlü büyümeyi besleyecek kadar güçlü değildir.

Evde Sebze Yetiştirme Aydınlatma
Hata No2: Evde Sebze Yetiştirme Aydınlatma – SumoGarden™

HATA No.3 – Yanlış Bitki için Yanlış Besin Kullanımı

Hidroponik sisteminizde kullanmak için yerel bahçe merkezinizden bir çuval gübre satın almak cazip gelebilir. Sonuçta, her şey besin sağlamakla ilgili değil mi?

Öyle değil! Geleneksel gübre, sisteminizde tamamen seyreltilmeyebilir. Aynı şekilde drenajları ve boruları tıkayabilir. Bunun yerine, hidroponik sistemler için tasarlanmış gübreye yatırım yapın. Sıvı veya granül olarak temin edilebilen Hidroponik gübre, bitkilerinizin kaçırabileceği ek besinleri sağlayarak topraksız veya topraksız bir bahçede ihtiyaç duyduğunuz büyüyen gereksinimleri karşılar.

HATA No.4 – Sanitasyona Odaklanmamak

Hidroponik bahçe alanınızın bir çöp kutusu olmasına izin vermeyin. Sanitasyon alışkanlıklarınız, bitkilerinizin ve tüm hidroponik sisteminizin sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Ele almanız gereken bazı temel temizlik ihtiyaçları:

  • Zeminleri temiz ve kuru tutmak
  • Sistem ekipmanının sterilizasyonu ve temizlenmesi
  • Sterilizasyon ve temizleme araçları
  • Kapları sterilize etme ve temizleme
  • Bitki atıklarının bertaraf edilmesi
  • Uygun temizlik olmadan, bitki hastalıklarını yayabilir veya zararlılara saklanma yerleri ve yiyecek sağlayabilirsiniz.

HATA No.5 – Öğrenmemeyi Seçmek

Modern hidroponik sistemler 20. yüzyılın başlarından beri varlığını sürdürüyor ve bu süre zarfında pek çok bilgi ve rehberlik sağlandı. Üniversite dersleri bunun üzerine öğretiliyor. Yüzlerce kitap mevcuttur. SumoGarden Markası hakkında, Makaleler bölümümüzde düzenli güncellemeler ile hidroponik büyüyen birçok bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Kısacası, tek başınıza bir bilgi birikimine sahip olmadan bu konuya girmeyin! Hidroponik bahçeniz için okuyun ve bir plan yapın. Diğer hidroponik bahçıvanlarla konuşun ve fikirlerinizi paylaşın. Bahçenizi kurmadan önce ne kadar çok şey bilirseniz, hasat etmeye hazır olduğunuzda o kadar iyi durumda olursunuz.

Bültenimize Abone Olun
Topraksız tarım konusundaki teknolojik gelişimler ve yeniliklerden haber almak için e-mail adresinizi yazmanız yeteri.

0%