Anthurium Bitkisi: Filamingo Çiçeği Profili ve Bakımı

Anthurium Bitkisi

Antoryum bitkisi bakımına geçmeden, Orta Amerika, kuzey Güney Amerika ve Karayipler’de bulunan yaklaşık 1000 çok yıllık uzun ömürlü bitki türünden oluşan bir cinstir. Sıcak iklimlerde bahçede açık havada yetiştirilebilirken, antoryum daha çok ev bitkileri olarak yetiştirilir. Bazı türler parlak, egzotik çiçekleri için çok değerlidir, diğer türleri ise çoğunlukla yeşil yapraklı görüntüsü için tercih edilir.

Bu bitkilerin çiçekli çeşitleri, çok renkli ve yayvan olanları, kırmızı veya sarı kuyruk benzeri çiçekleri ve sivri uçları ile farklılık gösterir. Diğer çeşitleri ise daha büyük yapraklı, derin damarlı yeşilliklere sahiptir. Birçok antoryum dağcıdır yüksek yerleri (gelişmek için güneşe ulaşmak) ve yüksek neme, sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Seralar içinde büyümeleri kontrollü olduğu için aynı ortam yaratılır ve büyürler. Hiçbir antoryum türü, özelikle iç mekanlarda özensiz bakımdan hoşnut kaldıramaz. O yüzden bitkiniz ile ilgilenmeli ve gerekli ihtiyaçlarını karşılamalısınız.

Botanik AdıAnthurnium spp.
Genel AdlarıAnthurium, Antoryum, Kuyruk Çiçeği, Flamingo Çiçeği, Laceleaf 
Bitki TürüHerbaceous perennial
Olgun Boyu25 ila 70 cm, 18 ila 45 cm yayılma
Gün IşığıParlak ve aydınlık direkt olarak gelmeyen ışık
Toprak TürüKaba, direnajlı nemli saksı toprağı karışımı
Toprak pH5.5 ila 6.5 pH (hafif asidik)
Çiçeklenme ZamanıHer mevsim sıkça açar
Çiçek RengiKırmızı, pembe veya beyaz, kontrast parçalı (spandex)
Yetişme Bölgesi11 ila 12 bölgelerinde
AnavatanıOrta Amerika, kuzey Güney Amerika, Karayipler.

Anthurium Bitkisi Bakımı

Antoryum bitkileri parlak, dolaylı ışıkta gelişir. Kış ayları veya dikkatli bir şekilde alıştırılmış bitkiler dışında doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı sevmezler. Yabani antoryumlar genellikle 60 derece Fahrenheit veya üzerindeki sıcaklıklarda yaşar ve yeşillik türleri daha da sıcak sıcaklıkları tercih eder. Sıcaklık bu seviyenin altına düşerse, bitki zarar görür.

Saksı antoryumları, nemli tutulması ancak ıslak olmaması gereken zengin ancak iyi drene olan bir saksı karışımını tercih eder. Birkaç avuç kum ve karıştırılmış birkaç avuç turba yosunu ile orkideler için hazırlanmış bir saksı karışımı idealdir.

Doğal ortamlarda, birçok antoryum bitkisi “epifitiktir” – toprak yerine başka bitkilerde büyürler. Bitkiniz kendini destekleyemezse, ona tırmanması için bir kazık veya küçük bir kafes verin.

Bitki saksıyı köklerle doldurduğunda saksı değişimi yapılmalıdır. Bu, her iki yılda bir “hava köklerinin” toprak seviyesinin üzerine çıkmaya başladığını gördüğünüzde ortaya çıkabilir. Bu, bitkinin saklanabileceğinin bir işaretidir, bu da yeni bitkileri çoğaltmak için iyi bir zamandır.

Işık

İçeride veya dışarıda, antoryumlar en iyi parlak, dolaylı ışıkta büyür. Yaprakları yakabilecek doğrudan güneşten kaçının.

Toprak

Antoryumlar kaba, iyi drene olan saksıları tercih eder. İlave kum ve turba yosunu ile karıştırılmış bir orkide karışımı, antoryumlar için mükemmel bir saksı karışımı oluşturur.

Sulama

Toprak hafif nemli tutulmalı ve asla tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Saksıyı suyla doldurulmuş bir çakıl tepsisine koymak bitkinin boşalmasına yardımcı olur ve ayrıca nem seviyelerini yüksek tutmaya yardımcı olur. Tekrar sulamadan önce toprağın üst kısmının dokunulana kadar kurumasına izin verin.

Sıcaklık ve Nem

Tüm antoryum türleri doğal tropikal bitkilerdir ve bu koşulları taklit etmek size başarı için en iyi şansı verecektir. Bu bitki 65 ila 85 Fahrenheit arasındaki yüksek nem ve sıcaklıkları tercih ediyor. Bu bitkiler dışarıda yalnızca 11 ila 12. bölgelerde yetiştirilebilir ve muhtemelen 40 derece veya daha düşük sıcaklıklarda yok olur.

Kuru iklimlerde – veya kuru kış aylarında – nem seviyelerini yüksek tutmak için bitkiyi her gün buğulayın. Kuru aylarda sürekli bir nemlendirici çalıştırmanız gerekebilir.

Gübre

Güvenlidir ve büyüme dönemi boyunca sıvı gübre kullanılması tavsiye edilir. Fosfor oranı yüksek bir gübre kullanın ve iki haftada bir bitkileri beslemek için yarıya kadar seyreltin.

Anthurium Bitkisi Çoğaltılması

Yeni antoryum oluşturmanın kolay bir yolu, saksı içinde toprak seviyesinin üzerinde büyüyen “hava köklerini” kesmek, bu kök parçalarını köklendirme hormonuna daldırmak ve onları taze saksı karışımıyla yeni bir tencereye gömmektir. Kökler dört ila altı hafta içinde gövdeleri ve yaprakları göndermeye başlayacaktır.

Antoryumlar ayrıca kesimlerden çoğaltılabilir. İki veya üç yaprak setiyle en az 6 inç uzunluğunda bir gövde seçin. Kökün kesilen ucunu köklendirme hormonuna batırın, ardından ilk yaprak kümesine kadar saksı karışımına gömün. Kesimi ekerken iyice sulayın, sonra toprak kuruduğunda. Nem sağlamak için her hafta kesimi buğulayın. Kesim, dört ila altı hafta içinde kökler geliştirmelidir ve yakında yeni büyüme sürgünleri gelecektir.

Saksı Değişimi

Bir antoryum saksıyı köklerle doldurduğunda ve bol miktarda hava kökleri göndermeye başladığında, saksı değiştirme zamanı gelmiştir. Normalde, bu iki yılda bir gereklidir. Bitkiyi eskisinden sadece biraz daha büyük – 2 inçten daha büyük olmayan bir saksıya aktarın. Saksıyı sadece 1/3 kadar saksı karışımıyla doldurun, sonra bitkiyi toprağa koyun ve bitkinin eski saksısına gömüldüğü seviyeye kadar tabanın etrafına hafifçe ek toprak koyun.

Sonraki haftalarda toprak üzerinde yeni hava kökleri oluştuğundan, açıkta kalan köklerin etrafına ek saksı karışımını hafifçe paketleyin.

Anthurium Bitkisi Çeşitleri

Ev bitkisi olarak satılan yaygın çeşitler şunları içerir:

  • A. andreanum: Bunlar, kırmızı, beyaz, pembe ve alacalı renklerde çiçeklerle 1 ayağa kadar büyüyen kalp şeklinde yapraklara sahiptir. Düz bir çiçek çivisi ile ayırt edilirler.
  • A. scherzerianum: Antoryumların en bağışlayıcı olanı kıvrık portakal çiçeği başaklarına sahiptir ve yaprakları ok şeklindedir.

Antoryumlar koleksiyoncu bitkileridir ve en muhteşem çeşitlerin çoğu nadiren seraların ve botanik bahçelerinin dışında bulunur. Dikkate alınması gereken diğer, daha az yaygın türler şunları içerir:

  • A. kristallinum: Bunlar koyu yeşil, kadifemsi yapraklara ve belirgin beyaz kaburgalara sahiptir. Yapraklar 2 fit genişliğinde büyür.
  • A. faustinomirandae: 5 fit uzunluğa kadar büyüyen, karton gibi sert yaprakları olan canavar boyutlu bir bitki. Bu neredeyse tamamen bir sera bitkisidir.
  • A. kristallinum: Bunlar koyu yeşil, kadifemsi yapraklara ve belirgin beyaz kaburgalara sahiptir. Yapraklar 2 fit genişliğinde büyür.
  • A. faustinomirandae: 5 fit uzunluğa kadar büyüyen, karton gibi sert yaprakları olan canavar boyutlu bir bitki. Bu neredeyse tamamen bir sera bitkisidir.
  • Yaygın Zararlılar / Hastalıklar
  • Bu bitkiler, ev bitkilerinin çoğunu yaygın olarak etkileyen bazı zararlılara maruz kalır: et böceği, örümcek akarları, beyaz sinek ve pul. Bahçıvanlık yağları ve sabunları bunları tedavi etmek için kullanılabilir.

Kuru veya cereyanlı yerler varsa, antoryumlardaki yapraklar yanabilir. Nadir durumlarda, mantar çürükleri, yanıklar veya yaprak lekeleri oluşabilir.

Bültenimize Abone Olun
Topraksız tarım konusundaki teknolojik gelişimler ve yeniliklerden haber almak için e-mail adresinizi yazmanız yeteri.

0%