Abone Ol
9 dk okuma

Yetiştiriciler Neden Ters Ozmoz (RO) Su Filtesi Kullanmalı

Ters Ozmoz ingilizce adı ile Reverse Osmosis kısaca (RO), hidroponik mahsullerinizi bir sonraki seviyeye taşımak ve daha iyi, daha tutarlı verimler görmek istiyorsanız, o zaman gözden kaçırdığınız önemli bir adım olabilir …

Kaliteli Su Kullanımı

Sonuçta, muhtemelen aydınlatma sisteminize, uygun besin maddelerine, lambalara ve hidro yetiştiricilerin kullandığı diğer tüm teknolojilere küçük bir servet yatırmışsınızdır – öyleyse konu en önemli içerik olduğunda neden gözden kaçasınız?

Gerçek şu ki, satın aldığınız özel besinlerden en iyi şekilde yararlanmak için harika suya ihtiyacınız var, bu da harika su filtrasyonu demektir.

Neden Filtre Edilmiş Su Kullanmalıyım?

Çünkü suyunuzda başka “maddeler” varsa – üreticinin talimatlarını tam olarak kullanıyor olsanız bile bitkilerinizi beslemeniz gereken “dengeli” besinleri tamamen ortadan kaldırabilir!

Reverse Osmosis Su Faydaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kısacası, hidroponik besin üreticileri ürünlerini bitkileriniz için titiz miktarlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarladılar, ancak başlangıçta suyunuzda ZATEN başka bileşenler varsa, bitkilerinize zarar veren dengesiz besin çözeltileri elde edersiniz.

Örneğin “Alkalinite” yi ele alalım. Alkali su, iyon olarak yüksek düzeyde çözünmüş karbonatlar ve kalsiyum ve magnezyum bikarbonatları içerir. Suyun alkalinitesi, içindeki kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum ve bunların karbonat ve bikarbonat bileşikleri gibi her türlü iyonun konsantrasyonudur. Ve bikarbonatlar, ikisinin en kötü suçlusu.

İyonların konsantrasyonu PPM (milyonda parça) cinsinden ölçülür. pH, substrattaki iyonların miktarı (konsantrasyonu) değil, yoğunluk ölçüsüdür.

Daha da kötüsü: büyüyen ortam pH’ınızın hızlanan bir mermiden daha hızlı yükselmesine neden olacak ve rezervuarınızda ve büyüyen ortamınızda pH stabilite problemleri oluşturarak veriminizi önemli ölçüde düşüren bir kısır döngü içinde alkalinite sinsice birikir.

Daha az bir dereceye kadar, hidroksit, sülfitler ve arsenatlar gibi konsantrasyonları o kadar düşük olan başka bileşikler de var.

Ama yine de, suyunuzda ihtiyacınız olmayan, istemediğiniz ya da potansiyel olarak dengeli beslenme programınızı bozabilecek ve yetersiz büyümeye, daha küçük verime ve hatta hastalıklı bitkilere yol açabilecek birçok şey var!

“Sert” Su Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ve bir de sertlik konusu var. Bunun hakkında endişelenmen gerekmez mi?

“Sertlik”, suda çözünmeyen kalsiyum ve magnezyumun birleşik konsantrasyonunun ölçüsüdür.

Kaynak suyunuzdaki alkalinite miktarı ölçülmediğinde ve daha sonra besin solüsyonunuzu karıştırmak için kullanıldığında – uygun şekilde pH dengeli bir besin rezervuarıyla bile – bitkileriniz, sessizce gizlice girecek sürekli bir alkalinite birikiminden muzdarip olabilir. siz ve büyüyen ortam pH’ınızı hızla yükseltin, bitkilerinizin hayati unsurlarını kilitleyin ve sizi mahsulünüzden gerçek hasat potansiyelinden kaçırın.

Sertliği gidermek için bir su yumuşatıcı kullanmak yalnızca kalsiyum ve magnezyum iyonlarının yerini alır ve karbonatları ve bikarbonatları geride bırakır, bu da alkaliniteyi hiç değiştirmez. Yani yapılacak şey bu değil.

Ve BÜYÜK bir UYARI, su yumuşatıcı kullanmak suyunuza istenmeyen sodyum ekleyerek veriminizi ciddi şekilde azaltır.

Kuyu suyu kullanıyorsanız, alkalinite sorunları yaşayacağınız neredeyse garantidir. Aslında çoğu belediyede kalitesiz ve alkalinite suyu vardır. 900 PPM olan ve alkalinlikle dolu belediye suyunu şahsen gördük.

RO (Reverse Osmosis) Suyuna İhtiyacınız Varsa Emin Olabileceğiniz Basit Bir Ölçüm Var mı?

Elbette yapabilirsin! Tek yapmanız gereken iyi bir ppm yönetimi uygulamaktır. İşte sizin için iki basit yönerge:

Gerçek şu ki, suyunuz 10 PPM veya altında ise güvendesiniz.
10 PPM’den fazla herhangi bir şey ve ters osmoz sistemine yatırım yapmalısınız
Şimdiye kadar “Alkaliteyi nasıl ölçebiliriz?” Diye soruyor olabilirsiniz. Alkalilik ölçümünün yolu, suda ne kadar karbonat ve bikarbonat olduğudur.

Artık suyu test etmemiz gerektiğini ve suyun alkalinitesini test etmenin birkaç yolu olduğunu biliyoruz. Bunun bir yolu, bir Elektriksel İletkenlik ölçerden (EC ölçer) oldukça farklı olan bir alkalinite ölçerdir (bunu ppm cinsinden ölçer).

Bir kenara, hızlı bir kontrol yapmak için bir EC sayacı kullanabilirsiniz, ancak bu aynı ölçüm değildir. Ve alkaliliğinizi kontrol etmenin en ucuz yolu, seyreltik eklediğiniz bir test kitidir.
belirli bir pH’ta renk değişikliği oluşana kadar asit.

Şimdi, çevrimiçi olarak bir dijital ölçüm cihazı edinebilirsiniz (ve aslında en doğru test yöntemi olan titrasyonu kullanan bir tane almalısınız).

PPM’yi Ölçmenin En İyi Yolu

İnsanların ppm’yi ölçmelerinin bir yolu, suyun elektriksel iletkenliğini TDS (toplam çözünmüş katılar) ile ölçmektir, ancak bunu tavsiye etmiyoruz çünkü TDS, besin çözeltileri değil, içme suyunun kabul edilebilirliğini belirlemeye yönelikti.

Bunun yerine EC’yi (Elektriksel İletkenlik) ölçen bir ölçüm cihazı kullanın, bu tür ölçüm cihazı özellikle besin çözeltilerini ölçmek için yapılmıştır.

İşte dünyanın en iyi yetiştiricilerinin uzun zaman önce anladıkları en büyük sırlardan biri: Birinci sınıf bir mahsul istiyorsanız, gerçekten harika su ve gerçekten harika su filtreleme yöntemlerini kullanmanız gerekir.

Ve bunu sağlamanın çok basit bir yolu, ters ozmoz su sistemi elde etmektir. Daha büyük verim için mutlak bir zorunluluktur. Ama ters osmoz suyuna girmeden önce…

Osmoz Nedir?

Wikipedia, ozmozu şu şekilde tanımlar:

… Herhangi bir çözücünün yarı geçirgen bir zar boyunca hareket ettiği (çözücüye geçirgen, ancak çözünen değil) farklı konsantrasyonlardaki iki çözeltiyi ayırdığı fiziksel bir işlemi tanımlamak için kullanılır

Ama bu sadece başlangıç.

Su filtreleme yöntemi olarak ozmoz kullanıldığında, aynı fiziksel işlemler ve yarı geçirgen membranlar kullanılır, ancak çözücüyü (bizim durumumuzda çözücü sudur) ozmoz sisteminden itmek için basınçlı bir sistem kullanılır.

Peki ters ozmoz nasıl çalışır?
Bu noktada RO’nun (ters ozmoz) ne olduğunu merak ediyorsanız, Wikipedia şu ters ozmoz tanımını sağlar:

“Ters ozmoz (RO), iyonları, molekülleri ve daha büyük parçacıkları içme suyundan çıkarmak için yarı geçirgen bir zar kullanan bir su arıtma teknolojisidir”.

… Ters ozmoz, bakteriler de dahil olmak üzere birçok türde çözünmüş ve askıda kalmış türü sudan uzaklaştırabilir ve hem endüstriyel süreçlerde hem de içme suyu üretiminde kullanılır. Sonuç, çözünen maddenin, zarın basınçlı tarafında tutulması ve saf çözücünün diğer tarafa geçmesine izin verilmesidir. “Seçici” olması için, bu zar büyük moleküllerin veya iyonların gözeneklerden (deliklerden) geçmesine izin vermemeli, ancak çözeltinin daha küçük bileşenlerinin (çözücü molekülleri gibi) serbestçe geçmesine izin vermelidir. “

Peki, ters ozmoz suyu nedir?

Muhtemelen görmeye başladığınız gibi, temel süreç, bir çözümü (bu durumda su) membran filtrasyonundan geçmeye zorlamanızdır. Kullanımlarımız için, çok ince, yarı geçirgen membranlar olan çok aşamalı bir filtre setinden geçer – temelde çok, çok ince filtreler.

Bu, suyun filtrelerden geçmesine izin verir, ancak diğer tüm moleküller hapsolur ve geçmesini engeller. Bu, tüm çözünmüş minerallerin ve diğer safsızlıkların suyunu arındıran şeydir.

Aslında, ters ozmoz için en yaygın kullanılan uygulamalardan biri, okyanus suyundaki tüm tuzu filtreleyerek okyanus suyundan saf içme suyu üretmektir.

Hidroponik yetiştiriciler tarafından kullanılan çoğu ters osmoz sistemi üç aşamada gelir.

  • Aşama 1 – Tortu Filtresi – bu, diğer ince filtrelere zarar verebilecek tüm büyük maddeleri çıkarır. Bu, çıplak gözle görebileceğiniz türden şeyler olabilir.
  • Aşama 2 – Karbon Filtresi – bu, klor ve diğer organik elementleri çıkarır.
  • Aşama 3 – Yarı Geçirgen Membran – Filtre sisteminin son aşaması, aşama 1 ve 2’de çıkarılmayan maddelerin geri kalanını kaldırarak en hassas aşamadır.

Ters Ozmoz Sistemine Yatırım Yapmak, Büyüme Odanızda Daha İyi Sonuçlar Almak İçin Atabileceğiniz En Akıllı Adımlardan Biridir!

Bir düşünün, tüm o zamanınızı büyütme odanızı inşa etmek için harcadınız ve sonra yaptığınız son şey su üzerinde eksiklik yapmaksa, hiç mantıklı gelmiyor.

Bugün o kadar pahalı değiller, fiyatlar 100 doların altında başlıyor. Ters ozmoz sistemi, alkalinite dahil olmak üzere safsızlıkları suyunuzdan alır ve size daha yüksek verim sağlar. Bu gerçekten akıllıca değil.

Bu Makaleyi Beğendiniz mi? Havalı Bir Şey Öğrenmek mi?

Bu makaleyi beğendiyseniz, yararlanabilecek diğer yetiştiricilerle paylaşırsanız harika olur! Hemen paylaşmak için aşağıdaki sosyal medya düğmelerinden herhangi birini tıklamanız yeterlidir!

Bültenimize Abone Olun
Topraksız tarım konusundaki teknolojik gelişimler ve yeniliklerden haber almak için e-mail adresinizi yazmanız yeteri.

0%