Abone Ol

Evcil Hayvanlar ve Çocuklar için Zehirli 12 Ev Bitkisi

Zehirli Bitkiler

İç mekan bitkileri eve harika bir görsellik katar ayrıca birçok faydası da vardır. Ev bitkilerine nasıl bakılacağını öğrenmek, çocuklara harika bir sorumluluk öğretir ve hayatları boyunca büyük keyif alabilecekleri bahçecilikle ilgilenmelerini sağlayabilir. Bir evde bitki bulundurmak doğayla bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Ailedeki herkesin, eve getirilen bitkilerle ilgili hangi tehlikeleri barındırdığını bilmesi ve bilgilendirilmesi önemlidir. Pek çok ev bitkisi güvenli olsa da, bazıları insanlar ve/veya evcil hayvanlarınız için zehirli (toksik) kimyasallar içerebilir. Bu, yalnızca yetişkinlerin ve daha büyük çocukların bulunduğu bir evde sorun olmayabilir. Evde küçük çocuklar veya evcil hayvanlar yaşıyorsa, yüksek derecede toksik olan bitkilerden kaçınmak iyi bir fikir olacaktır.

Bu makale, insanlar ve evcil hayvanlar için zehirli olan yaygın ev bitkilerini incelemektedir. Dikkat edilmesi gereken zehirlenme semptomlarını ve güvenli alternatif bitki örneklerini anlatmaktadır. Evinize alacağınız bitkiyi satın almadan önce detaylıca araştırmakta fayda vardır.

Zehirli 12 Yaygın Ev Bitkisi

BitkiZehirlenme BelirtileriGüvenli Alternatifler
1. DieffenbachiaYutma, ağız ve boğazın batmasına veya yanmasına neden olabilir. Ayrıca yumuşak dokunun yırtılmasına ve iltihaplanmasına neden olabilir.Alacalı bebek kauçuk bitkisi, dua bitkisi veya Aspidistra
2. CaladiumDieffenbachia zehirlenmesine benzerAlacalı bebek kauçuk bitki türleri veya dua bitkisi
3. PhilodendronDieffenbachia zehirlenmesine benzerBebek kauçuk bitkisi, dua bitkisi, areca palmiyesi veya dağ palmiyesi
4. PothosDieffenbachia zehirlenmesine benzerParlak mustafa çiçeği, İsveç Sarmaşığı
5. Peace Lily (Spathe)Dieffenbachia zehirlenmesine benzer şekilde; öz ile temas cilt tahrişine neden olabilirAfrika menekşesi, balmumu bitkisi veya güve orkidesi
6. Calla LilyDieffenbachia zehirlenmesine benzer ancak daha hafiftirAfrika menekşesi, güve orkidesi veya Barberton papatyası
7. OleanderSon derece toksiktir; olası yutma durumundaki semptomlar arasında şiddetli kızarıklık, bulantı, kusma, baş dönmesi, kalp problemleri ve nöbetler takip eder.Afrika menekşesi, balmumu bitkisi, güve orkidesi veya Barberton papatyası
8. DaffodilAmpullerin yutulması ağız ve boğazda tahrişe, mide bulantısına, kusmaya ve ishale neden olabilir. Ciltle sık temas dermatite neden olabilir.Afrika Menekşesi
9. HyacinthAmpullerin yutulması ağız ve boğazda tahrişe, mide bulantısına, kusmaya ve ishale neden olabilir.Pot kadife çiçeği (Calendula)
10. TulipAmpullerin yutulması sümbül soğanı yutulmasına benzer semptomlara neden olabilir. Ampullerle sık temas, özellikle hassas cilde sahip kişilerde dermatite yol açabilir.Afrika menekşesi, saksı kadife çiçeği veya Barberton papatyası
11. English IvySarmaşık yapraklarıyla temas cildin kızarmasına, kaşınmasına ve su toplamasına neden olabilir. Yutma ateşe, nefes almada zorluk, deliryum ve kasılmalara neden olabilir.Pot kadife çiçeği
12. Snake PlantEvcil hayvanlar için son derece zehirlidir; semptomlar genellikle insanlarda hafiftir ve ağız ve boğazda tahriş, mide bulantısı ve kusmayı içerirAspidistra

Bu makalede güvenli olarak listelenen bitki alternatifleri, saygın kaynaklar tarafından yaygın olarak toksik olmayan türler olarak tanımlanmaktadır. Ancak biyologlar bitkiler hakkında her şeyi bildikleri anlamına da gelmemelidir. Genel olarak güvenli olduğu düşünülen bir türler herkes için, özellikle de bitkideki belirli bir kimyasala duyarlı olan kişiler veya canlılar için zararlı alerjik reaksyonlara sebep olabilir.


Dieffenbachia Bitkisi
Dieffenbachia yutulması dudaklarda, dilde ve solunum yollarında tahrişe, şişmeye,
iltihaplanmaya ve uyuşmaya neden olabilir. Bu etkiler konuşma ve nefes almada zorluklara neden olabilir.

1. Dieffenbachia

Dieffenbachia veya dilsiz baston, Orta ve Güney Amerika’ya özgü tropikal bir bitkidir. Geniş ve çekici yaprakları nedeniyle bir houseplant olarak popülerdir. Yapraklar, çeşitli desenlerde düzenlenmiş açık sarı veya krem ​​lekelerle yeşildir. Gövdeler kalındır ve bastona benzer.

“Dieffenbachia” kelimesi hem bir cins adı hem de ortak bir isim olarak kullanılmaktadır. Bitki, Kuzey Amerika kokarca lahanalarının bir akrabasıdır ve Araceae ailesine aittir. Kokarca bir lahanada olduğu gibi, dieffenbachia’nın küçük çiçekleri, spathe adı verilen bir kılıfla kısmen çevrelenen spadix adı verilen uzun, çubuk benzeri bir yapıda doğar. Bu tür çiçeklenme (çiçeklerin kümelenmesi) Araceae’nin özelliğidir.

Dieffenbachia’yı Zehirli Yapan Nedir?

Bir dieffenbachia’nın tüm parçaları, iğne şeklindeki kalsiyum oksalat kristalleri olan raphidler içerir. Raphidler dudaklarda, ağızda, dilde ve sindirim sisteminde batma ve yanma hissine neden olur. Yumuşak dokuda yırtıklara da neden olabilirler, bu da iltihaplanmaya ve konuşmayı engelleyebilecek şişmeye yol açabilir (bu nedenle “dilsiz baston”). Daha ciddi durumlarda, kanatlar hava yollarını tıkayabilir ve nefes almayı engelleyebilir.

Bitkinin özsuyuna maruz kaldıktan sonra ciltte kızarıklık ve kaşıntı oluşabilir. Gözle temas, gözün dış tabakası olan korneaya zarar verebilir ve aşırı ağrıya neden olabilir. Bitkiyi tutarken eldiven takmak iyi bir fikirdir. Bitkinin yutulması mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir.

Raphidler başka bitkilerde de bulunur ve onları otoburlardan koruduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar, bir dieffenbachia’nın kalsiyum oksalata ek olarak başka toksinler içerdiğine inanıyor.

Bitkiyi Yanlışlıkla Yutarsanız Ne Yaparsınız?

NIH’ye (Ulusal Sağlık Enstitüleri) göre, birisi dieffenbachia bitkisinin bir kısmını çiğnemiş veya yemişse, ağzı soğuk, ıslak bir bezle yıkanmalıdır. İçmeleri için de süt verilmeli ve zehir kontrol merkezi ile iletişime geçilmelidir.

Bir kişi bilinçsiz ise veya yutamıyorsa, ona asla ağızdan herhangi bir şey verilmemelidir. Zehre temas etmişse, yaralı kişinin elleri ve gözleri de yıkanmalıdır.

Genellikle, Dieffenbachia’nın verdiği hasar tatsızdır ancak ciddi değildir. Ağızdaki rahatsızlık şiddetli olabilir ve günlerce sürebilir. Dieffenbachia zehirlenmesinden ölümler meydana geldi, ancak bunlar çok nadirdir.

Dieffenbachia için Güvenli Alternatifler Nelerdir?

Yapraklardaki ilgi çekici desenler peşinde olduğunuz şeyse, alacalı bir bebek kauçuk bitkisi (Peperomia obtusifolia) veya bir dua bitkisi (Maranta leuconeura) düşünün. Yaprakları dieffenbachia’dan daha küçüktür, ancak toksik değildirler ve evcil hayvanlar ve çocuklar için güvenlidirler.

Büyük yapraklı bir bitki arıyorsanız, demir bitkisini (Aspidistra elatior) beğeninize göre bulabilirsiniz. Dieffenbachia kadar geniş veya gösterişli olmasa da, dökme demir bitkinin yaprakları uzundur. Bitkinin bakımı da kolaydır ve fazla ışık veya su gerektirmez.

Raphides İçeren On İki Bitki

Genel AdlarıBilimsel Adı
AgaveAgave
Melek KanadıCaladium
Gelin Çiçeği, ZambakZantedeschia Aethiopica
Şeytan SarmaşığıEpipremnum Aureum
Ağlayan ÇiçekDieffenbachia
Fil KulağıColocasia
Barış ZambağıSpathiphyllum
Şeytan Sarmaşığı, Salon SarmaşığıPothos
Deve TabanıMonstera Deliciosa
Şemsiye Bitkisi, Beş Parmak ÇiçeğiSchefflera
Gezgin Yahudi, Telgraf ÇiçeğiTradescantia
Amerikan SarmaşığıParthenocissus quinquefolia
Bu bitkiler, yumuşak dokuyu yırtmak ve toksik proteazlarını enjekte etmek için küçük iğne benzeri kristaller kullanır. Ortak veya bilimsel isimleri ile etiketlenebilirler.

Kaladyum Renkli Fil Kulağı Bitkisi
Caladium (Kaladyum), Fil Kulağı Bitkisi

2. Caladium (Kaladyum)

Bir dieffenbachia durumunda olduğu gibi, “caladium” kelimesi hem bir cins hem de ortak bir isimdir. Birden çok kaladyum türü mevcuttur. Farklı türlerin farklı yaprak desenleri vardır. Ok şeklindeki yapraklar genellikle alacalıdır (birden fazla renge sahiptir, genellikle yamalar veya diğer desenler halinde) ve yeşil, sarı, pembe, kırmızı veya kahverengi dahil olmak üzere farklı pigmentler içerir. Bitkiler, Araceae ailesinin bir parçasıdır.

Kaladyumlar bir kapta iç veya dış mekanlarda yetiştirilebilir ve ayrıca bir bahçede de iyi yetiştirilebilir. Yapraklar güzeldir ve çok büyüyebilir, bu da birkaç bitkiye de uygulanan bir isim olan “fil kulağı” lakabına neden olabilir. Ayrıca güzelce “melek kanatları” olarak adlandırıldılar.

Caladium’u Zehirli Yapan Nedir?

Araceae familyasındaki diğer bitkiler gibi, caladyumlar da dieffenbachia zehirlenmesine benzer semptomlara neden olan raphidler içerir. Yine, yetişkinler için özellikle zehirli olmasalar da (belirtiler ortaya çıkmadan önce bitkinin büyük bir kısmının yenmesi gerekir), küçük çocuklar ve evcil hayvanlar için çok toksik olabilirler.

Bitkiyi Yanlışlıkla Yutarsanız Ne Yaparsınız?

Siz, çocuğunuz veya evcil hayvanınız bir dieffenbachia’da olduğu gibi yanlışlıkla bir caladiumun bir kısmını çiğniyor veya yutuyorsanız, temas eden alanları soğuk ve ıslak bir bezle temizleyin ve süt veya su için. Şüphe duyduğunuzda zehir kontrolünü veya veterinerinizi arayın.

Kaladyumlara Güvenli Alternatifler Nelerdir?

Yine, alacalı bebek kauçuk bitkisi veya dua bitkisi, yaprakları daha küçük olmasına rağmen ilgi çekici yaprak desenleri ve güvenliği nedeniyle harika alternatifler oluşturur.


Philodendron Bitkisi
Philodendronlar, çocuklar ve evcil hayvanlar için hafif ila orta derecede toksik olarak kabul edilir.

3. Philodendron

Philodendron cinsinde pek çok farklı tür vardır ve bunların çoğu iç mekan bitkileri olarak saklanır. Philodendrons çok çeşitli ilginç yaprak şekillerine ve renk desenlerine sahiptir. Birbirlerinden o kadar farklı olabilirler ki, bazen hepsinin aynı cinse ait olduğuna inanmak zordur. Pek çok filodendron dağcıdır ve hava kökleri üretirken, diğerleri tırmanmaz

Philodendron’u Zehirli Yapan Nedir?

Yine suçlu Raphides. Bununla birlikte, kanıtlar, philodendron’un sadece hafif derecede zehirli olduğunu ve çoğu insanın semptom geliştirmeden önce büyük miktarda bitki yemesi gerektiğini gösteriyor. Yine de, küçük çocuklar ve evcil hayvanlar, bu bitkileri çiğneyerek veya yanlışlıkla yutarak zehirlenmeye karşı oldukça hassastırlar. İlk yardım protokolleri, dieffenbachia ve caladium zehirlenmesindekine benzerdir.

Philodendrons’a Güvenli Alternatifler Nelerdir?

Ne yazık ki, büyük yapraklı diğer çoğu süs evi bitkisi de insanlar ve / veya evcil hayvanlar için zehirlidir. Neye baktığınıza bağlı olarak, ilgi çekici yaprak desenleri için iyi seçenekler bebek kauçuk bitkisi ve dua bitkisidir – her ikisi de çocuklar, köpekler ve kediler için güvenlidir.

Yukarıdaki philodendronda tasvir edilen ayrık yapraklara benzer bir şey istiyorsanız, areca palmiyesine (Dypsis lutescens) veya salon palmiyesine (Chamaedorea elegans) bakın. İkincisi, özellikle az bakım gerektiren bir iç mekan tesisi arayanlar için iyidir.


Şeytan Sarmaşığı Philodendron Bitkisi
Şeytan Sarmaşığı (Epipremnum aureum) veya para bitkisi olarak ta bilinir. Çocuklar, köpekler ve kediler için hafif ila orta derecede toksik olarak kabul edilir.

4. Pothos (Şeytan Sarmaşığı)

Pothos (Epipremnum cinsi) bir başka popüler ev bitkisidir. Kabına sığmayan, yaprak dökmeyen, tırmanan bir tür asmadır. Çok fazla ilgi istemeyen bu bitkiler özellikle alışveriş merkezleri ve ofisler gibi halka açık alanlarda tercih sebebidir ve popülerdirler. Birçok farklı türü vardır, bu türler çeşitli renklerdeki yaprakları ve desenleri ile dikkat çekerler. Düz yeşil yapraklı türleri, alacalı yaprakları olan türleri vardır. Yapraklar genellikle sivrilen uçları ve kalp şekli ile karakterizedir.

Pothos ve bazı philodendron türleri genellikle birbirleriyle fazlasıyla karıştırılır. Birisi philodendron yerine pothos satın aldığından emin olmak istiyorsa ya da tam tersi, sitemizin bitki bölümünden veya bitki sözlüğünden sayfaları ziyaret edip bakım detayları ve bitkiler konusunda bilgi alabilirler.

Pothos’u Zehirli Yapan Nedir?

Kalsiyum Oksalat kristalleri, dieffenbachia’lar, caladyum’lar ve philodendron’lar ile aynı tahriş edici semptomlara neden olurlar. Küçük bir çocuk veya evcil hayvan için sadece hafif/orta derecede toksik olarak sınıflandırılmalarına rağmen, aşırı derecedeki durumlarda fazlasıyla toksik olabilirler. Daha önce belirtiğimiz gibi, durum aynı anda ne kadar miktar yutulduğuna da bağlıdır. İlk yardım protokolleri, dieffenbachias, caladiums ve philodendronların yutulmasıyla aynıdır.

Photos’a (Şeytan Sarmaşığı) Güvenli Alternatifler Nedir?

İsveç sarmaşığı (Plectranthus Verticillatus) da bir asma olarak büyür ve genellikle alışveriş merkezlerinde asılı sepetlerin üzerinden sarktığını görebilirsiniz. Harika olan, diğer sarmaşık çeşitlerinin aksine, İsveç Sarmaşığı’nın (Parlak Mustafa Çiçeği) çocuklar, köpekler ve kediler için güvenli olmasıdır.

“Şeytan sarmaşıkları bir zamanlar en popüler ortak adı olan Epipremnum cinsi yerine Pothos cinsinde sınıflandırılmıştı.”


Barış Zambağı Çiçeği
Barış zambağı, hem insanlar hem de evcil hayvanlar için toksik olan oksalat kristalleri içerir.

5. Barış Zambağı (Spathe)

İsmine rağmen, barış zambağı ya da baharat gerçek bir zambak değildir. Araceae ailesinin bir parçası olan Spathiphyllum cinsine aittir. Barış zambağının yaprakları uzun, dar ve sivri uçludur. Kösele gibi hissederler, koyu yeşil renktedirler ve belirgin damarları olan parlak bir yüzeye sahiptirler.

Çiçeklenme beyaz veya açık yeşil bir spathe’ye sahiptir ve teslim veya barış bayraklarına benzeyen bitkinin geri kalanının üzerinde uzanan bir sap üzerinde taşınır. Barış zambağına isminin verilmesinin nedeni budur.

Barış Zambağını Zehirli Yapan Nedir?

Yukarıdaki akrabaları gibi, barış zambağı da kalsiyum oksalat kristalleri içerir ve yanlışlıkla yutulursa veya bitkiden gelen sıvı cilde temas ederse rahatsız edici semptomlar oluşturabilir.

Barış Zambağına Zehirsiz Bir Alternatif Nedir?

Barış zambağından daha çok asma benzeri olmasına rağmen, balmumu bitkisi (Hoya) küçük, beyaz ve hoş kokulu çiçeklerden oluşan yuvarlak kümeler üretir ve hem insanlar hem de evcil hayvanlar için güvenlidir. Daha belirgin bir çiçek arıyorsanız, güve orkide (Phalaenopsis) size çok yakışmalıdır. Uzun ve egzotik çiçekler, güvelerin kanatlarını andırır ve birçok farklı renk ve desende gelir. Bitki aynı zamanda en sert orkidelerden biridir.

Zambak Gerçekten Zehirli mi?

Tüm zambak türleri aslında gerçek zambaklar değildir (Lilium cinsi). Gerçek zambaklar insanlar için zehirli değildir, ancak evcil hayvanlar için zehirlidir. Bir “zambak” ın toksik olup olmadığı düşünülürken asıl bilimsel adı önemlidir.


Gelin Çiçeği Zambak Bitkisi
Sadece hafif derecede zehirli olduğu düşünülse de, evde küçük çocukları ve evcil hayvanları olan insanlar hala calla zambaklarına dikkat etmelidir.

6. Calla Lily (Zambak, Gelin Çiçeği)

Calla zambağı (Zantedeschia aethiopica) Güney Afrika’ya özgüdür. Barış zambağı gibi, calla zambağı da gerçek bir zambak (Liliaceae ailesi) değil, Araceae ailesinin bir üyesidir

Calla zambağının büyük ve güzel beyaz “taç yaprağı” aslında bitkinin çiçek salkımını çevreleyen bir dikenli yapraktır (değiştirilmiş yaprak). Küçük çiçeklerin bulunduğu bir sivri uç olan sarı, turuncu veya pembe bir spadix’i çevreler. Spathe benzersiz bir şekle sahiptir ve ona zarif bir görünüm veren zarif kıvrımlara sahiptir.

Calla Lily (Zambak) Zehirli Yapan Nedir?

Calla zambağı, kalsiyum oksalat kristalleri içeren başka bir bitkidir. Sadece hafif derecede zehirli, bu güzel bitkiyi evlerine getirmek isteyenler için iyi bir haber. Bununla birlikte, küçük çocukları ve evcil hayvanları olan insanlar yine de uzak durmalıdır.

Zehirli Olmayan Bir Alternatifi Nedir?

Karakteristik beyaz seranın yeri doldurulamaz olsa da, Afrika menekşesi (Saintpaulia), güve orkide (Phalaenopsis) ve Barberton Papatyası (Gerbera jamesonii) toksik değildir ve renkli ve egzotik çiçekler sunar.

Kedilerde Lily (Zambak) Zehirlenmesi

Şimdiye kadar bitkilerin toksisitesini çoğunlukla insanları nasıl etkiledikleri açısından tanımladık. Toksinler kedilerde ve köpeklerde benzer semptomlara neden olabilse de, bu her zaman böyle değildir. Evcil hayvan sahipleri, evlerine bir bitki getirmeden önce biraz dikkatli araştırma yapmalıdır.

Bir bitki zehirinin insanlar ve evcil hayvanlar üzerindeki farklı etkilerine bir örnek, zambaklarda bulunan bir toksindir. Gerçek zambakların tüm parçaları insanlar için toksik değildir ancak kediler için ölümcüldür. Bitkideki tanımlanamayan bir kimyasal, hayvanlarda genellikle ölümcül olan böbrek hasarına neden olmaktadır.

Zambak (Lily) Zehirlenmesinin Belirtileri:

 • Kusma
 • İshal
 • İştah Kaybı
 • Depresyon
 • Dehidrasyon (fazla idrar yapma durumu)

Zehirlenmeden Şüphelenirseniz Ne Yapmalısınız?

Bir kedi zambakın herhangi bir parçasını yedikten sonra mümkün olan en kısa sürede veteriner tedavisine başvurulması çok önemlidir. Yutma ve tedavi arasındaki süre ne kadar uzun olursa, kedinin hayatta kalma olasılığı o kadar azdır. Zambak yutulmasının belirtileri başka hastalıkların belirtileri olabilir. Bununla birlikte, bir kedinin zambaklara erişimi varsa, zambak zehirlenmesi her zaman semptomların bir nedeni olarak düşünülmelidir.

Tüm evcil hayvan sahipleri, en yakın hayvan acil kliniğinin nerede olduğunu ve kliniğin açık olduğu saatleri bilmelidir. Ayrıca kliniğe ulaşım yöntemlerini de düşünmelidirler. Acil durumlarda toplu taşıma nadiren uygundur.

Engelleme En İyisi

Zambak zehirlenmesini önlemek, tedavi etmekten çok daha kolaydır. Kapalı saksılara zambak dikmekten veya kedinizin erişebileceği yerlerde zambak buketleri bulundurmaktan kaçının. Özellikle kedi olan eve asla bir zambak getirmeyin.

“Kediniz ev bitkileri yeme eğilimi göstermemiş olsa bile asla eve zambak getirmemelidir. Riski çok büyüktür.”


Zakkum Bitkisi Çiçeği
Zakkum, küçük miktarlarda bile tehlikeli olan dört güçlü toksin içerir: oleandrin, oleondrosid, neriin ve digitoksigenin.

7. Olender (Zakkum)

Zakkum (Nerium oleander) güzeldir ancak küçük miktarlarda bile son derece toksiktir. Hem açık havada hem de içeride yetişen ve pembe, kırmızı, mor veya beyaz olabilen çiçekler üreten, yaprak dökmeyen çiçekli bir çalıdır. Kösele yaprakları uzun ve dardır ve sivri uçludur. Genellikle gövde üzerinde çiftler veya turlar halinde düzenlenirler

Zakkum Zakkumlarını Zehirli Yapan Nedir?

Zakkumdaki bilinen toksinler arasında oleandrin, oleondrosid, neriin ve digitoksigenin bulunur. Toksinler bitkinin her yerinde bulunur. Zakkum çiçek nektarı ve arıların nektardan ürettikleri bal bile tehlikeli miktarda zehir içerir.

Zakkum alımının neden olduğu semptomların listesi uzundur, ancak etkilenen sisteme göre kategorilere ayrılabilir. Tüm semptomların görünmeyebileceğini ve farklı bir sorundan kaynaklanabileceğini unutmayın. Bununla birlikte, zakkum zehirlenmesinden şüpheleniliyorsa, durum çok ciddi olabileceğinden hemen acil yardım isteyin.

Gastrointestinal Problemler
Karın ağrısı
Mide bulantısı
Kusma
İshal
Cilt problemleri
Kızarıklık
Kurdeşen
Görüş problemleri
Bulanık görme
Görsel alanda haleler
Halusinasyon
Dolaşım Sorunları
yavaş veya düzensiz kalp atışı
düşük kan basıncı
Sinir Sistemi Sorunları
baş ağrısı, baş dönmesi
bilinç bulanıklığı, konfüzyon
uyuşukluk
nöbetler, bilinç kaybı

Zakkum zehirlenmesi tıbbi bir acil durumdur. Bir tıp uzmanı tarafından tedavi çok önemlidir.

Zakkum’a Toksik Olmayan Bir Alternatif Nedir?

Balmumu bitkisi, güve orkide, Barberton papatyası ve Afrika menekşesi, hem evcil hayvanlar hem de insanlar için güvenli, güzel, zehirsiz çiçekler üretir.


Nergis Bitkisi Çiçeği
Nergisler güzeldir fakat soğanları zehirlidir.

Güzel ama Ölümcül Bitki toksinleri, soğanlardan gelişen en popüler çiçekli bitkilerden bazılarının soğanı içinde yoğunlaşma eğilimindedir, ancak bitkinin diğer kısımları da toksinleri içerir.”

8. Daffodil (Nergis, Narcissus)

Nergisler, Narcissus cinsine aittir. Bu cinsin diğer üyeleri de ev bitkileri olarak satılır ve aynı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Nergisleri Zehirli Yapan Nedir?

Nergis soğanları kalsiyum oksalat kristalleri ve likorin adı verilen toksik bir alkaloid içerir. Ampul yemek, ağızda tahrişe, mide bulantısına, mide bulantısına, kusmaya ve ishale neden olabilir. Ek olarak, ampulleri sık sık kullanan kişilerde deri iltihabı, kızarıklık ve kaşıntılı bir durum olan dermatit gelişebilir.

Nergis soğanları bazen soğan gibi yenilebilir ampullerle karıştırılır. Bu yanlış tanımlamanın bir örneği 2009 yılında ingilterede bir ilkokulunda meydana gelmiş, çocuklar yaptıkları yemeğe eklemek için okul bahçesindeki tarladan soğanları toplayarak çorbalarına eklemiş ve düşündüğünüz gibi soğan soğanı ile nergis soğanı karışmış. Toplam on iki çocuk çorbayı içtikten sonra mide krampları ve kusma şikayeti ile hastaneye kaldırılmış. Neyse ki hepsi iyileşmeyi başarmışlar.

Nergislere Toksik Olmayan Alternatifi Nedir?

Afrika menekşesi (Saintpaulia) çocuklar ve evcil hayvanlar için güvenlidir ve güzel, kadifemsi çiçekleri vardır.


Sümbül Bitkisi Çiçeği
Nergis, sümbül ve lale soğanı zehirli kabul edilir.

9. Hyacinths (Sümbül)

Sümbüllerin iki yaygın versiyonu vardır: ortak sümbül (Hyacinthus) ve üzüm sümbülü (Muscari). Her ikisi de mor, beyaz veya pembe çiçekler üreten soğanlı bitkilerdir. Ana fark, çiçeklerin açtığı ilkbahar ortasında fark edilebilir. Yaygın sümbül çiçekleri dışa doğru bir yıldız şeklinde çiçek açarken, üzüm sümbülü çiçekleri (adından da anlaşılacağı gibi), çiçeklerin üzüm salkımlarına benzeyecek şekilde kapalı bir çiçek açmasına sahiptir.

Sümbülü Zehirli Yapan Nedir?

Nergisler gibi sümbüller de kalsiyum oksalat ve likorin içerir. Bir kez daha toksin en çok bitkinin ampullerinde yoğunlaşmaktadır. Sümbül soğanı yemek, nergis soğanı yemekle aynı semptomları üretir.

Sümbüllerin Toksik Olmayan Alternatifi Nedir?

Saksı kadife çiçeği (Calendula) gibi bazı kadife çiçeği türleri insanlar ve evcil hayvanlar için güvenliyken, Fransız veya Afrika kadife çiçeği (Tagetes spp.) Gibi diğer türler, yutulduğunda veya dokunulduğunda köpekler ve kediler için hafif derecede zehirlidir. Kadife çiçeği alıyorsanız, bunların Calendula cinsinden olduğundan emin olun ve güvende olmak için biraz araştırma yapın.


Lale Bitkisi Çiçeği
Lalelerdeki toksin, bitkinin her yerinde bulunmasına rağmen, ampullerde daha fazla yoğunlaşmıştır.

10. Laleler (Tulips)

Laleler (Tulipa cinsi), 3.000’den fazla çeşidi bulunan popüler, soğanlı, ilkbaharda çiçek açan bir çiçektir. Görülen en yaygın renkler beyaz, sarı, turuncu, pembe, kırmızı, mavi ve mordur. Laleler bir manzarayı anında aydınlatabilir ve genellikle büyük bahçe yataklarında, yürüyüş yolları boyunca demetlerde, hem iç hem de dış mekanlarda saksılarda veya dekoratif bir parça olarak vazolara yerleştirilmiş olarak görülür.

Laleleri Zehirli Yapan Nedir?

Ampuller, insanlarda dermatite neden olabilen, ancak görünüşe göre sadece toksine duyarlı kişilerde laleosit A ​​adı verilen bir toksin içerir. Ampulleri sık sık kullanan kişiler dermatite en duyarlı olanlardır. Laleler ayrıca kalsiyum oksalat içerir. Çok miktarda lale soğanı yemek ağız ve boğazda tahrişe, aşırı salya akmasına, mide bulantısına ve ishale neden olabilir.

Lale soğanları bazen belirli bir şekilde hazırlandıktan sonra yenmiş olsalar da, genellikle zehirli oldukları düşünülmektedir. Özellikle laleye duyarlı veya alerjisi olan insanlar için toksik olabilirler. Köpekler ve kediler için laleler, büyük miktarlarda yutulduğunda oldukça toksik kabul edilir.

Lalelere Zehirli Olmayan Alternatif Nedir?

Evinizi dekore etmek için evcil hayvanlara uygun bir çiçek arıyorsanız, Afrika menekşesini, saksı kadife çiçeği veya Barberton papatyasını düşünün.


İngiliz Sarmaşığı Hedera
İngiliz sarmaşık özü ciddi cilt tahrişine, kızarıklığa ve kabarmaya neden olabilir. Yutma, ateş benzeri semptomlara, halüsinasyonlara ve kasılmalara neden olabilir.

11. İngiliz Sarmaşığı (English Ivy)

İngiliz sarmaşığı (Hedera helix), tırmanan ve takip eden bir asmadır. Yetiştirilen sarmaşık hem düz yeşil yapraklarla hem de alacalı yapraklarla satılmaktadır. Tırmanma gövdelerindeki yapraklar sivri loblara sahiptir. Çiçekli saplardaki yapraklar ovaldir. İngiliz sarmaşık çekici bir bitkidir, ancak vahşi doğada istilacı hale gelebilir.

English Ivy’yi Zehirli Yapan Nedir?

Hasar görmüş bir sarmaşık bitkisinden gelen sıvı cildi ciddi şekilde tahriş edebilir ve dermatite neden olabilir. Sarmaşık tuttuktan sonra, kişi cildinin kaşındığını, kızardığını ve kabardığını görebilir. Bitki ayrıca çok ciddi iç sorunlara neden olabilir, ancak bu etkilere neden olmak için genellikle birçok yaprak yenmelidir. Bir kişi ateş geliştirebilir ve nefes alma güçlüğü, kusma, deliryum, halüsinasyonlar ve kasılmalar yaşayabilir.

English Ivy’ye Toksik Olmayan Bir Alternatif Nedir?

Zehirli olmayan asılı bitkiler arıyorsanız, bebek kauçuk bitkisini, İsveç sarmaşığını, dua bitkisini veya etli alternatifi düşünün: eşeğin kuyruğu veya burro kuyruğu.


Sansevieria Paşa Kılıcı Yılan Bitkisi
Yılan bitkisindeki Saponinler, hem insanlarda hem de evcil hayvanlarda gastrointestinal sorunlara neden olabilir.

12. Sansevieria (Paşa Kılıcı, Yılan Bitkisi)

Paşa Kılıcı veya Yılan bitkisi çekici ve dik yapraklıdır. Bazı çeşitler, bu makaledeki fotoğraflarda gösterildiği gibi, sarı ile yeşil sınırlanmıştır. Bitkinin yaklaşık yetmiş çeşidi mevcuttur. Yaprakları biraz farklı şekil, desen ve tonlara sahiptir. Maalesef zehirlidirler. Yılan bitkisinin, yılanın yaylı keneviri olan Sansevieria cinsindeki akrabası da insanlar ve evcil hayvanlar için toksik olarak kabul edilir.

Yılan Bitkisini Zehirli Yapan Nedir?

Yılan bitkisinin tüm parçaları, saponinlerin varlığı sayesinde zehirlidir. Bu kimyasallar, insanlarda ve evcil hayvanlarda mide bulantısının yanı sıra mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir, ancak semptomlar insanlar için çok daha hafiftir.

Yılan Bitkisine Zehirli Olmayan Bir Alternatif Nedir?

Büyük, çıkıntılı yaprakları da içeren daha güvenli bir alternatif, dökme demir tesisidir. Bu tesis, çok az bakım gerektirme avantajına sahiptir; düşük ışık, nem ve minimum sulamayı tolere edebilir.

Bölgedeki Havadaki Kirleticileri Temizleyebilir mi?

NASA araştırmacıları, yılan bitkisinin ve diğer bazı bitkilerin havadaki uçucu organik kimyasalları (VOC) çıkarabildiğini keşfettiler. Diğer araştırmacılar, test ettikleri bazı bitkilerin aynı şeyi yapabileceği sonucuna varmışlardır. Bununla birlikte, araştırmayı analiz eden araştırmacılar, deneylerin çoğunun nispeten küçük ve kapalı bitki odaları ile yapıldığını ve sonuçların mutlaka tüm bir oda veya bir ev için geçerli olmadığını söylüyor. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç var gibi görünüyor.

Evine bir yılan bitkisi getirmek isteyen biri, hava kirliliği üzerindeki olası etkisi yerine evde yaşayan bireyler (hem insan hem de insan olmayan) açısından güvenlik profilini dikkate almalıdır.


Evcil Hayvanlarınıza Zehirli Olan Bitkiler

Son Olarak Bitki Zehirlerinin Etkileri

Zehirli olarak sınıflandırılan herhangi bir bitki, hafif derecede toksik olsa bile, dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Bir bitki toksininin sağlık üzerindeki etkileri, aşağıdakiler dahil birçok faktöre bağlıdır:

 • toksinin doğası
 • bitkinin yenen kısmı neresi
 • bitkide ne kadar toksin var
 • bitkinin ne kadarlık miktarı yutuldu
 • kişinin toksine maruz kaldığı süre
 • bitkiyi yiyen kişinin vücut kütlesi
 • kişinin yutma sırasındaki genel sağlığı
 • kişinin toksine karşı bireysel duyarlılığı

Referanslar ve Kaynaklar

Ulusal Zehir Danışma Merkezini (114) UZEM, insanların potansiyel bir zehirlenme vakasında yardım için arayabilecekleri ücretsiz bir telefon numarası sunmaktadır (114 – Zehir Danışma Merkezi). Yardım, haftanın 7 günü 24 saat sağlanır. Bununla birlikte semptomlar ciddi olduğunda, hastaneye gitmek UZEM’e telefon etmekten daha önemli olabilir.

 • ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi (NIH tarafından yönetilen) Dieffenbachia zehirlenmesi hakkında detaylı bilgi sahibidir.
 • Ulusal Tıp Kütüphanesi de zakkum zehirlenmesini anlatıyor.
 • Ulusal Başkent Zehir Merkezi, nergislerin tehlikelerini anlatıyor.
 • BBC haber raporu, çorbaya yanlışlıkla nergis soğanı eklendiği olayı anlatıyor.
 • Saksı bitkileri ile iç mekan hava kalitesi arasındaki ilişkiyle ilgili araştırmanın bir analizi Nature dergisinde yayınlandı.

Bu içerik, yazarın bilimsel olarak bildiği kadarıyla doğru olduğu kabul edilerek kaleme alınmıştır. Tavsiye ve değerlendirmeler kalifiye bir uzmandan, resmi ve kişiselleştirilmiş tavsiyelerin yerini almamalıdır.

Bültenimize Abone Olun
Topraksız tarım konusundaki teknolojik gelişimler ve yeniliklerden haber almak için e-mail adresinizi yazmanız yeteri.

0%